YÜCE DEVLET DERGİSİ ve SİTESİ HAKKINDA

Oleh: Haydar Murad Hepsev
02 Ocak 2012

YÜCE DEVLET DERGİSİ ve SİTESİ HAKKINDA

 

Yüce Devlet Dergisi, “Millet, din ve toplum; Devlet nimet ve saadettir.” sloganıyla (ilk sayısı 15 Eylül 1995, son sayısı 1 Ocak 1996 tarihlerinde altı sayı ve 16 sayfa olarak çıkan) 15 günlük düşünce, sanat, edebiyat, siyaset, haber ve yorum dergisidir. Resmiyeti, İstanbul Valiliği’ne verilen 11.09.1995 tarih ve 9498 (cilt no 4, sıra no 1995/466) sayılı beyanname iledir. Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Haydar HEPSEV’dir.

 

Yüce Devlet Dergisi'nin Birinci Döneminin Simgebaşlığı

 

Yüce Devlet, Devlet-i Aliyye’nin günümüz Türkçesiyle karşılığıdır ve Yüce Devlet Dergisi, ağırlıklı olarak millet ve devlet, yönetim, İslam Birliği ve İslam ideali konularını işlemiştir. Ziya Paşa’nın Endülüs Tarihi’nin sadeleştirilmesini ve Bosna meselesini tefrika etmiştir. Sanatta; şiir ve şiir tercümelerine, hikâye, eleştiri, hüsnü hatt ve tezhibe yer vermiştir. Dergide İslam büyükleri ve bazı hadis-i şeriflerle ilgili yazılar da vardır. Bazı güncel ve siyasi haberler ve bunlarla ilgili yorumlar bulunmaktadır.

Derginin yazarları; (yazılarının çıkış sırasına göre) Yıldırım AĞANOĞLU, Hayreddin MERAL, A. İlyas ÇÖLLÜ, İskender TÜRE, Savaş KILIÇ, H. Hüseyin KOZAK, Fatih POYRAZ ve Yazı İşleri Müdürüdür.

Yüce Devlet Sitesi (www.yucedevlet.com), dergide yer alan konuların giderek daha fazla önem kazanmasına binaen; dergi, gazete ve kitaplarda yer alan yazılarının yeniden ele alınması ve Yüce Devlet idealinin yeniden ifade edilebilmesi için H. Hepsev tarafından Ekim 2007’de kuruldu. Bu idealin beyannamesi olan Yüce Devlet Dergisi Bildirisi, site için de elbette ki geçerlidir ve zaten en baştaki yerini almıştır. Derginin 15 günlük olmasının karşılığı olarak siteye en az 15 günde bir yazı eklenmesine gayret edilecektir. Site ile ilgili görüş ve öneriler, yucedevlet@yucedevlet.com ya da hmhepsev@yucedevlet.com adreslerine gönderilebilir. Sitenin ruh ve karakterine uygun yazılar kabul edilecektir; site yöneticisi editörlük hakkına sahiptir.

Sitedeki yazılar, kaynak ve isim belirtilerek iktibas edilebilir. Kaynak ve isim belirtilmeden yapılan alıntılar (ve çalıntılar), Hakk’a havale edilmiştir.

Niyetimiz rıza kazanmaktır; çalışmak bizden, yardım O’ndandır.

 

* Bu yazı, ilk olarak 10 Kasım 2007 tarihinde yucedevlet.com sitemize eklenmiş ve sitemizin yeniden yapılandırılmasına (yani 15 Aralık 2011 tarihine) kadar 1294 kere okunmuştur.

 

Etiketler: , , , ,

Kategori: Dergimiz ve Sitemiz | RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Yorum Yok

Comments are closed.