TARİH BİLGİSİ

Oleh: Haydar Murad Hepsev
24 Şubat 2012

 

TARİH BİLGİSİ

 

Tarih bir zarurettir. En önemli zorunluluklardan biri. İnsanı direkt olarak etkileyen ve çevreleyen başlıca unsurlardandır. Önemi, insan ve toplum varlığının dış şartlarıyla iç kuvvetlerini birleştiren ve bağlayan zincirlerin, kaynağı mekân ve zaman olan madeni, daha doğru bir tabirle alaşımı olmasındadır.

Tarih sorumluluktur. İnsanlığa, içinde büyünen ve yaşanılan topluma; ait olunan şehir, mahalle, aile ve bizzat kişinin kendisine karşı olan sorumluluk bilincinin kutlu uğraşısıdır. Ve sağlıklı bir tarih öğretimi, yetişme çağındakilere (aslında herkese) bu sorumluluğu hissettirip yerleştiren en lüzumlu bir eğitimi sağlar. Bu da tarihin masala veya salt vakaları, kişileri, rakamları alt alta sıralamaya veyahut sadece hazırlayıcı alet bilimlerine (nümizmatik, vesika okuma, kitabe çözme vs.) dayanan unsurlarından çok; büyük insani tecrübe temelini, toplum ve medeniyetlerin var oluş şemalarını bildirmeye yönelik taraflarını gözler önüne sermekle olacaktır. Ayrıntılarda boğulup öze giden yolları kapamakla kimse bir yere gidemez. Asıl odağa götürücü ve tekrar ona dönücü bilgi birikimini sağlamayı hedefleyen bir tutumla yürümek esastır.

Tarihi sadece kendine özgü bir takım kurallarla meydana gelen bir disiplin saymak ya da yalnız olayların ardı ardına zincirleme bileşimi olarak anlamak doğru değildir. Tarihi bir olayı çözümlerken dış şartları içtekilerden soyutlamak veyahut bir hadiseyi sadece sebep netice, etki-tepki bağlılığına dayanan determinist (gerekirci) görüşle açıklamak yetersizdir. Tabii ki bütün bunların bir payı vardır ama gereğinden fazla büyütülmesi yanlışa götürür. Tarihin yanlış anlaşılışının olumsuz tesiri anlatılmayacak derecede büyük olmaktadır. Bütün insanlık tarihindeki trajik hadiseler, buna en güzel örneklerdir.

(Yazının devamı Haydar Murad HEPSEV’in Medeniyet Millet Devlet Birlik (Yüce Devlet Dergisi ve Yayınevi, İstanbul, Kasım 2010) kitabındadır.)

 

/// 16 Aralık 2007 tarihinde yucedevlet.com’a eklenen bu yazı, sitemiz yeniden yapılandırılmadan (Aralık 2011′den) önce 1640 kez okunmuştu.

Etiketler: , , ,

Kategori: Fikir Yazıları | RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Yorum Yok

Comments are closed.