BAŞLAMAK

Oleh: Haydar Murad Hepsev
30 Aralık 2011


 

BAŞLAMAK

 

Başlamak, savaşmaktır. Devam etmek, savaşmaktır. Kazanmak sonuç değil, yeniden başlamaya hazırlanmaktır. Başarı, ardı ardına gelmesi gereken atılımların bir basamağıdır sadece. Başlamak, besmele çekmek ve tevekkül etmektir.

Hırçın dalgalarla çırpınan denizin ortasında, şiddetler yağan yağmurun altında, bıçak gibi kesen korkunç rüzgârın etkisinde karaya ulaşmaya çalışan gemiyi, sahile kim selametle ulaştıracak? Aciz kabiliyetlere karşı duran korkunç güçleri kim alt edecek? Gemi sahile varırsa sahibi bunu kimden bilecek? Elbette kendisinden değil… Ona düşen çalışmak ve gayret etmektir.
* * *

Kime yardım ediyorsan ondan görürsün yardımı. Kimden ümit bekliyorsan, ondan gelir katkı ve yardım. Nereye bakıyorsun, yükseğe mi alçağa mı? Nereye bakıyorsun, önüne mi arkana mı? Ne bekliyorsun, yürümeyi mi, durmayı mı? Ne istiyorsun, başarmayı mı kahrolmayı mı?

Fırlamışsa bir ok yayından, hedefi iyi tespit edilmişse ve okçu atmışsa oku güvenerek, tevekkül ederek; neden varmasın hedefin tam ortasına…
* * *

Konuşmak, geneledir. Hitap, umuma ve herkesedir. Yazmak; anlaşma ve paylaşma demektir. Proje ve plan, teori ve pratik, odak ve atılım demektir. Yazmak ve konuşmak, lokomotiftir; düşüncenin, sanatın, edebiyat ve siyasetin marşandizi. Bir merkeze ve odağa yöneliştir. Aşk, şevk, meşk ve heyecanla yazmak; paylaşmak, konuşmak ve anlaşmaktır. Bakmak, görmek, bulmak, çözüm üretmektir.

Güneşle geliyorum sana ben,
Yüreğimde bir dolunayla.”

En büyük sessizlik içinde doğar güneş, karanlıkların arasından. En deruni sükûn içinde doğar ay geceye, karanlıkların ortasından… Başaklar ne zaman olgunlaşmıştır, tohum ne zaman çıkmıştır topraktan. Ne zaman büyümüştür bu ağaç; ne kadar büyük olmuştur; meyvesi ne zaman önümüze gelmiştir? Bu çocuk ne zaman büyümüştür; gözümüzün önünde, seneler içinde; ne zaman delikanlı olmuştur, evlilik çağına gelmiştir. Hayret-efzâdır…

Her yenini bir öncesi vardır, her doğanın bir babası ve her şakirdin bir üstadı. Öncesine saygısı olmayanın sonu hazindir. Bir sevgili sadakatiyle bağlı değilse açılmaz ona kapılar ve yollar. Devamı yoksa ama öncenin, süreklilik kazanmamış demektir.
* * *

Başlamak bizdendir; hayır, başlamak da o’ndandır, devam da O’ndan, yardım yalnız O’ndan. Evet, gayret bizdendir; Tevfik ve muvaffakiyet ise yalnız ve yalnız Allah’tan…

 

* H.M. Hepsev’in bu yazısı, Yüce Devlet Dergisi’nde (15 Eylül 1995, sayı 1, s.1) yayınlanmıştır.

 

Etiketler: , , , ,

Kategori: Fiil Yazıları | RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Yorum Yok

Comments are closed.