Bâb-ı Âlem’den KAMERUN’a, KAMERUN’dan Dünyaya

Oleh: Haydar Murad Hepsev
14 Ocak 2012

 

Bâb-ı Âlem’den KAMERUN’a, KAMERUN’dan Dünyaya

 

 Biz bir milletiz (kökleri dünyanın dört bir yanına uzanan ve yüzlerce farklı coğrafyanın suyuyla beslenen aynı ağacın dallarıyız)” sloganıyla 2004 yılında kurulan ve dünyanın değişik ülkelerinden gelerek Türkiye`de okuyan öğrencilerle yakından ilgilenen Bâb-ı Âlem – Uluslararası Öğrenci Derneği, yetiştirdiği fidanların meyve vermesini görmeye başladı.

Kamerun’dan gelerek Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan ve 2009’da lisansını tamamlayarak ülkesine dönen Mahamat İdrissa Ahmat (Muhammed İdris Ahmed), Türkiye’de bulunduğu yıllarda Bâb-ı Âlem Derneği’nin eğitim ve faaliyetlerine katılmıştı.

Muhammed İdris Ahmed, Türkiye’den neler öğrendiğini şu cümlelerle aktarıyor bize: “Türkiye hayatımda ufkumu açan çok tecrübeler edindiğim bir ülke. Öncelikle ben Sudan’da iken küçük çapta bazı şeyler alıp satardım ve günlük düşünürdüm. Ancak Türkiye’de fuarlar, konferanslar, seminerler ve bir sürü başka etkinlikler vasıtasıyla ticaretin ne kadar büyük hacimde yapılabileceğini öğrendim ve özellikle fuarlarda hep kataloglar vs. toplardım. Ayrıca Türkiye’de, daha önce hep okuduğumuz ancak pratikte bilmediğimiz bir sürü güzel işleri yapmak için bir vesile olan vakıfların Osmanlı’dan kalma harika bir gelenek olduğunu ve bir vakıf vasıtası ile çok güzel işlere imza atılabileceğini öğrendik.  Aynı zamanda vakıf gibi derneklerin de ne gibi aktivitelere bir temel olabileceğini gördük ve şu anda Kamerun’da da bu gibi faaliyetleri sürdürüyoruz.”

 

 

Muhammed İdris Ahmed, arkadaşlarıyla birlikte Türkiye ve Bâb-ı Âlem’den örnek alarak kurduğu dernekler hakkında şu bilgileri vermektedir:

HURDEC – (Kamerun Kalkınma Derneği) : Bu dernek çatısı altında Türkiye’den Hayrat Vakfı ve IHH ile ülkemizde ihtiyaçlara uygun olarak ortak bazı çalışmalar yapmaktayız. Bunlar arasında Ramazan ayında kumanya dağıtımı ve iftar davetleri, Kurban bayramında kurban organizasyonları, ihtiyaç olan bölgelerde kuyu açılması, cami ve okuma evleri inşa edilmesi ve bazı eğitim faaliyetleri ile bölge insanına hizmet edilmesi gibi bir sürü faaliyeti gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

AECAM – TURK (Türkiye Kamerun Öğrenciler Derneği) – Yeni kurduğumuz bu dernek ile Türkiye ve Kamerun arasında öğrenci değişimleri gibi eğitim alanında faaliyetler yapmak niyetindeyiz.

Ticari olarak da;

ISTANBUL CAM SARL – Kamerun, Douala’da Türk ve Kamerun ortak girişimi olarak 2009 Mart ayında kurulmuş ve temel faaliyet alanı olarak da Türkî Cumhuriyetler ve Avrupa Arasında tecrübesi bulunan uluslar arası nakliye ve lojistik sektörünü belirlemiştir. Şirket, bünyesindeki Kamerunlu aktif çalışanları ve Türkiye’den bir çalışanı ile 4 kişilik idari kadrosu ile Kamerun’da güçlü ilişkilere sahiptir ve ilişkilerini gün geçtikçe daha da kuvvetlendirmektedir.”

Muhammed İdris Ahmed hakkında kısa bir bilgi vererek yazımızı tamamlayalım: 15.06. 1979 tarihinde Kamerun’un kuzeyinde Abu Sültük köyünde doğdu. Babasının Fatakol şehrinde bir ev almasıyla birlikte oraya taşındılar; çocukluğu orada geçti. İlk ve orta öğrenimimi aynı yerde yaptıktan sonra yerel bir Kur’an kursuna kaydoldu. Kursu tamamlamasının ardından eğitimimi devam ettirmek için Sudan’a gitti. Sudan’ın başkenti Hartum’da lise okudu. Daha sonra Uluslararası Afrika Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne devam etti ve 2003 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans yapmak amacıyla Türkiye’ye gelip bir süre Türkçe dil kursuna devam etti, mastırını bitirince memleketine döndü.

Kardeşimize bu hayırlı faaliyetlerinde muvaffakıyetler diliyoruz; ülkemizden Kamerun’a gideceklere de bu mütevazı ve çalışkan insanla mutlaka irtibat kurmalarını öneriyoruz.

 

* Ali ARIKMERT tarafından hazırlanan bu yazı, Yüce Devlet Dergisi’nin 15 Temmuz 2011 tarihli 9. sayısında yayınlanmıştır.

 

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Haberler | RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Yorum Yok

Comments are closed.